Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Main Menu

Social Icons

A A A
_SAM3900a
_SAM3910a
_SAM3916a
_SAM3928a
_SAM3937a
_SAM3940a
_SAM3945a
_SAM3952a
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8

Dzięki współpracy z Pedagogiczną Biblioteką w Gdańsku, Filia w Wejherowie i z jej inicjatywy miało miejsce poniedziałkowe spotkanie z Panem Andrzejem Kalinowskim. Opowieść o ludziach i życiu w jednym z najuboższych państw świata wciągnęła nas wszystkich. Dziękujemy za niezapomniane wrażenia i polecamy książkę "Dom na rogu Afryki' - naprawdę warto przeczytać!
Dziękujemy równie serdecznie przybyłym gościom, w szczególności nauczycielkom bibliotekarkom, które zechciały wziąć udział w spotkaniu.

 

Fragment z książki "Dom na rogu Afryki"

ANDRZEJ KALINOWSKI - rocznik 1969. W 1990 r. wraca ze studenckiego wyjazdu wakacyjnego z Francji. Zafascynowany postacią i działalnością Jean'a Vanier zakłada ruch Betel, któremu nieprzerwanie przewodzi do dziś. Skupia w nim osoby niepełnosprawne, ich rodziny i przyjaciół. W 1992 r. zakłada w Częstochowie pierwszy dom z osobami niepełnosprawnymi. Z biegiem lat ruch rozszerza swoją działalność na osoby starsze i ubogie. Podróże po Europie skutkują powstaniem świetlic i wspólnot Betel w Kosowie, na Białorusi i Ukrainie. W międzyczasie pisze książki, artykuły prasowe, prowadzi audycje radiowe.
W roku 2010 postanawia zaangażować się w pomoc na kontynencie afrykańskim. Pierwsza podróż do Zambii pozwala mu zapoznać się ze specyfiką Czarnego Lądu. Owocem następnych wyjazdów, tym razem do Etiopii, jest otworzenie domu z osobami niepełnosprawnymi w pobliżu Addis Abeby w 2012 roku.
Obecnie mieszka w południowych Włoszech wraz z żoną Francescą i synem Gabriele. Odległość od Polski czy Etiopii nie są dla niego przeszkodą. Ciągła chęć do nowych wyzwań i żyłka podróżnicza na pewno zaskoczą nas jeszcze niejedną charytatywną inicjatywą w różnych zakątkach świata, o której na pewno będzie można przeczytać na blogu i w następnych książkach.

(...)

Niniejsza książka stanowi zapis uchwyconych na gorąco doświadczeń Autora z Czarnym Lądem. Celem moich podróży było otworzenie domu z osobami niepełnosprawnymi, które na afrykańskim kontynencie żyją niejednokrotnie w warunkach nie przystających do tego co w Europie nazywamy granicą egzystencji. Dziś, dom funkcjonuje w pobliżu stolicy Etiopii, Addis Abeby.

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

4
3
wmbg
kultura